Гурток "Бібліотечний актив"

Доброго дня!!! День Cоборності України — одне зі знакових свят українського державотворення після Дня незалежності України.

Перше офіційне відзначення свята Соборності на державному рівні відбулося 22 січня 1939 року в Карпатській Україні. Тоді закарпатці нагадали про волю українців, висловлену 21.01.1919 на з’їзді Всенародних зборів у м. Хуст — про приєднання Закарпаття до Української Народної Республіки зі столицею в Києві. Тоді ж відбулася 30-тисячна демонстрація українців, які спеціально прибули до столиці Карпатської України. Власне День соборності України встановлено 1999 року Указом Президента напередодні 80-ї річниці проголошення Акта Злуки.

Соборність України – духовне єднання всіх територій, єдність і цілісність загальної території України, недоторканність її кордонів.

Вашій увазі пропонується переглянути відеопрезентацію






Дорогі гуртківці!!! Ми сьогодні продовжуємо готуватися до новорічних свят!!! Тема нашого заняття сьогодні, це виготовлення ялинкової прикраси з фоамірану.

Пропоную вам переглянути відео і зробити свою новорічну прикрасу. Прикрасити свою ялинку і надіслати сельфі на електронну адресу.

kisss2017@ukr.net

Новорічна прикраса своїми руками




09.12.2020

    Безумовно, всі ми любимо Новий рік, адже це — час нових звершень та позитивних змін у житті. Але найбільше Новий рік чекають діти – для них це час справжніх чудес!

Ялинка-красуня, яскраві гірлянди, пухнастий сніг – всі ці атрибути Нового року діти чекають з особливим нетерпінням.
 У нас сьогодні новорічний калейдоскоп

«Зимові свята в Україні».

 Ми підготували для вас цікаві повідомлення про святкування цих свят, звичаї, традиції.

Запрошуємо вас переглянути відеопрезентацію


                   Зимові свята в Україні

02.12.2020.              Мої дорогі гуртківці. Вітаю Вас.

Ми продовжуємо працювати дистанційно. Сьогодні продовжуємо тему «Історія виникнення книги». На попередньому занятті ви познайомились, з яких  матеріалів були перші книги, їх розмір, місцями, де вони з’явилися вперше.

Інформаційна картка 1.

Книги-плитки. Існували цілі бібліотеки, зроблені з плиток. Кожна «книга» складалася з кількох десятків чи навіть кількох сотень плиток, як наша книга з багатьох сторінок. Плитки нумерували, як сторінки і на кожній проставляли назву. Писар креслив свої знаки на м’якій глиняній плитці тригранною загостреною паличкою.  Вдавивши паличку в глину, він тут же виймав її. На плитці залишався слід. Після цього плитку обпалював гончар.

Інформаційна картка 2.

Книги-стрічки. Придумали такі книги древні єгиптяни (ІІІ ст. до н.е.) Вони були виготовлені у вигляді довгої-предовгої стрічки. Робилася ця книга з паперу, тільки дуже дивного. Його виготовляли з рослини, яка називалася папірус. Вона вдвоє вища за людину, зі стовбуром товщиною з людську руку. Росте вона в Африці, на берегах річок і боліт. Із кори цієї рослини робили сандалії, із волокон — тканини. Але найбільше славився папірус тим, що з нього робили книги. Серцевину очерету-папірусу різали на смуги, смуги клали одна на одну, придавлювали вагою, сушили на сонці. Отримували аркуші, на яких можна було писати.

Інформаційна картка 3.

Книги з воску .Воскові книжечки були винайдені ще в часи древніх римлян. Воскова книжечка мала такий вигляд: декілька табличок-довідок, охайно витесаних всередині, скріплялися шнурками через дірочки, які були пророблені у двох кутках дощечки. Квадратну виїмку кожної дощечки заповнювали воском — жовтим чи пофарбованим у чорний колір. Писали на такій книзі стальною паличкою.

Інформаційна картка 4.

Книга зі шкіри. У папірусу і воску з’явився суперник — пергамент. Матеріал для книг виявився значно кращим за папірус. Шкіру можна було різати, згинати, фальцювати в зошити, зшивати в книги. На пергаменті почали писати по обидва боки. Така книга була величезною і дуже важкою. Палітурка робилася з двох дощечок, обтягнутих шкірою. У бібліотеках такі книги приковували залізними ланцюгами до стовпів, щоб ніхто не міг її украсти.

Інформаційна картка 5.

Берестяна книга. За свідченнями учених берестяні книги виникли на Русі в XI столітті. Літери на бересті дряпали гострим залізним стержнем. Написи на берестяних грамотах виконувалися кирилицею. Поступово у міру зростання майстерності обробки бересту, з нього стали робити книги. Пройшовши обробку, берест ставав еластичним, м’яким.

Інформаційна картка 6.

Книга з паперу. На Русь папір завезли італійські купці. Спочатку папір був непопулярним. Книги, як і раніше, робилися з пергаменту. Але згодом дорогий пергамент поступається місцем дешевому паперу. Сучасний папір виготовляють із дерева, яке проходить складний та довгий процес обробітку.

Вікторина про книгу

Віртуальна екскурсія  до музею книги і друкарства.

    Вашим домашнім завданням буде створити презентацію, зробити          власноруч лепбук про історію походження першої книги. 
    Ви дізналися з відео та інформаційних  карток багато нового та                                              цікавого. 
                    Я впевнена, ви презентуєте красиві роботи. 
                               Успіхів вам!!!
       Свої роботи надсилати на електронну адресу  кisss2017@ukr.net







25.11.2020.           Тема нашого сьогоднішнього заняття

 «Історія виникнення книги».  

Ми познайомимося з історією появи книги. Дізнаємося, з яких матеріалів була найперша книга.

Що ж таке книга? Книга – це велике диво, створене людиною. Ще не вміючи читати, ми розглядали малюнки до казок, слухали цікаві історії, які читали нам мами. Щодня ми маємо справу з книгою в школі та вдома. Про все ми дізнаємося з книг. За допомогою них ми можемо зазирнути у майбутнє, дізнатися, як жили у сиву давнину, якими були древні цивілізації.

Якою ж була перша книга? Чи було її надруковано, чи написано від руки, з чого її було зроблено? Ось про це і піде мова на сьогоднішньому уроці. На якому ми розглянемо такі питання:

1.     «книги – плитки»

2.     «книги – стрічки»

3.     «книга з воску»

4.     «книга зі шкіри»

5.     «берестяна книга»

6.     «книга з паперу»

7.     Першодрукар Іван Федоров.

«КНИГИ – ПЛИТКИ»

Такі книги були знайдені в давньоассирійському місті Ніневії. Писець креслив свої знаки на м’якій глиняній плитці тригранною загостреною паличкою, після цього плитку обпалював гончар. Плитки нумерували, як сторінки, і на кожній проставляли назву

Картинка 16 из 6966 

«КНИГИ – СТРІЧКИ»

Чому книга у Єгиптян мала вигляд стрічки? Тому, що папірус при згинанні ламався, а стрічку можна було скласти в трубку. Вони були у вигляді стрічки, довжиною - кроків зі сто. Рядки писалися не у довжину стрічки, а у багато стовпчиків. Таку книгу не можна було сховати в кишеню. Її носили в ящичках.

Картинка 13 из 762 

«КНИГА З ВОСКУ»

Воскові книжечки були винайдені ще в часи древніх римлян. Вони мали такий вигляд: декілька табличок – довідок, охайно витесаних всередині, скріплялися шнурками через дірочки, які були пророблені у двох кутках дощечки. Квадратну виїмку кожної дощечки наповнювали воском. Писали на ній стальною паличкою – стилом. У кожного школяра того часу була підвішена до пояса така табличка.

 

Картинка 1 из 1899

Уламок стародавнього стила. Цією стороною стирали надпис, зворотною стороною писали на воску.

 



«КНИГА ЗІ ШКІРИ»

У книг із воску і папірусу з’явився суперник – пергамент. Його можна було різати, згинати, зшивати в книги. Окремі аркуші зшивалися і в такому вигляді вони уже виглядали книгою. Були дуже важкими. Їх приковували залізними ланцюгами до стовпів,щоб ніхто не міг вкрасти.

«БЕРЕСТЯНА КНИГА»

Берестяні книги виникли у нас на Русі в ХІ столітті. Для їх виготовлення брали берест, кип’ятили його, зшкрібали внутрішній шар кори, а потім обрізали по краях, надаючи правильної форми. Пройшовши таку обробку, берест ставав еластичним і м’яким.

Картинка 1 из 935

«КНИГА З ПАПЕРУ»

Паперові фабрики «паперові млини», виникли у Європі у ХІІІ столітті. Вони були не популярними, на них писали лише те, що мало зберігатися недовго. Продовжували писати на пергаменті. Але з розвитком шкіл, університетів, необхідні були книги, і в великій кількості. Тому папір починає витісняти пергамент.

ПЕРШОДРУКАР ІВАН ФЕДОРОВ

Датою народження друкарського верстату був 1440 рік. Особлива роль у становленні друкарської справи належить Івану Федорову. Він друкував книги у Московській державі, у власній типографії у Львові, в друкарні князя Костянтина Острозького в Острозі. Виданий ним у Львові «Буквар» - перший у Європі друкований підручник.

       

Пам’ятник Івану Федорову у Львові

 

Пам’ятник Івану Федорову у Москві

 

Повторимо!

1.     Чим відрізняються книги з воску та книги із стрічки?

2.     Яка книга важча берестяна чи із шкіри?

3.     Хто такий Іван Федоров?

4.     Хто першим винайшов матеріал, що нагадував сучасний папір?

5.     З чого виробляли пергамент?

6.     Звідки прийшов до нас папір?

7.     Хто започаткував книгодрукування?

Минуло багато часу, поки з’явилися друковані книжки. Тепер книжка всюди поруч з нами. Вона – наш друг і порадник. Шануйте її, друзі, любіть і бережіть, бо в неї вкладено велику працю багатьох людей.

Пропоную вам переглянути цікаву відеопрезентацію

"Історія виникнення книги"



11.11.2020

Дорогі гуртківці.

 Сьогодні, наше заняття, це літературний калейдоскоп

 "Книги-ювіляри 2020". 

   Ювілей – це особливе святкування круглої дати якоїсь події, важливої дати. Загалом ювілеї заведено святкувати саме у людей, але навіть книги мають свої круглі дати. Звісно, не завжди є змога чітко визначити дату написання та публікації якогось літературного твору, але деякі дати є чітко відомими. Тож дуже корисно знати, які є книги-ювіляри на 2020 рік в Україні.

 Перелік таких книг дуже великий. Ось деякі з них. Отож, давайте разом з вами переглянемо відеопрезентацію.      

 


Немає коментарів:

Дописати коментар